Lista aktualności Lista aktualności

Oświadczenie w sprawie uroczyska Rejkowizna

W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców oraz trwającą dyskusją w mediach społecznościowych co do zasadności i sposobu prowadzenia cięć w kompleksie leśnym Rejkowizna, Nadleśnictwo Świdnik przedstawia poniżej informacje w tym zakresie

Na wstępie chcemy zapewnić, że wszystkie prace związane gospodarką leśną wykonywane są zgodnie z Planem Urządzenia Lasu na lata 2021-2030 (PUL) zatwierdzonym przez Ministra Klimatu i Środowiska. Należy podkreślić, że przed sporządzeniem PUL zasoby leśne są dokładnie inwentaryzowane, określane są takie cechy jak struktura, wiek, skład gatunkowy i zdrowotny oraz warunki glebowo siedliskowe. I dopiero na tej podstawie określane są działania gospodarcze dla poszczególnych drzewostanów, a ich celem jest zachowanie trwałości lasu. Warto podkreślić, że realizacja zadań wynikających z PUL jest obowiązkiem nadleśniczego, a jego wypełnianie podlega kontroli i ocenie, miedzy innymi przez niezależnych audytorów certyfikujących Lasy Państwowe (PEFC).

 

Ograniczone powierzchnie cięć z uwagi na bliskość osiedli

Las Rejkowizna ze względu na swoje położenie, tj. sąsiedztwo osiedli mieszkaniowych, został zaliczony do gospodarstwa specjalnego o funkcji ochronnej, gdzie wszystkie zabiegi gospodarcze są planowane zgodnie z Rozporządzeniem MŚZNiL w sprawie szczegółowych zasad i trybu uznawania lasów za ochronne oraz szczegółowych zasad prowadzenia w nich gospodarki leśnej.

Z uwagi na to nie wykonuje się tu cięć na dużych powierzchniach – prace ograniczają się do tzw. gniazd o powierzchni maksymalnie 0,5 ha (w przypadku lasu bez funkcji ochronnej maksymalna powierzchnia cięć może wynosić nawet 6 ha).

     

Rodzaje prowadzonych prac gospodarczych

Od początku bieżącego roku na terenie Rejkowizny prowadzone są dwa rodzaje zabiegów gospodarczych o różnym celu i charakterze.

Pierwszym z nich są cięcia pielęgnacyjne tzw. trzebieże, kiedy to wycinane są pojedyncze drzewa z uwagi na ich stan zdrowotny oraz takie, których usunięcie ma za zadanie poprawić warunki wzrostu i rozwoju pozostałym drzewom. Działania te prowadzą do stałego polepszania kondycji lasu, aby osiągnąć dojrzałe, odporne i wartościowe drzewostany.

Kolejnym rodzajem są cięcia odnowieniowe – działanie to, poprzez wycinanie drzew, zapewnia stopniową przemianę pokoleń  w lesie i tworzy korzystne warunki do zainicjowania rozwoju nowego pokolenia lasu. Cięcia wykonuje się według ustalonego porządku czasowego i przestrzennego – są one rozciągnięte w czasie (trwają przez 30-40 lat), tak aby las był zróżnicowany pod względem składu gatunkowego i wieku. Dodatkowo, jak już zostało wspomniane, cięcia te w lesie Rejkowizna ograniczają się do tzw. gniazd.

 

Dostosowanie składu gatunkowego drzewostanów do siedlisk

Prace prowadzone w uroczysku Rejkowizna mają na celu przebudowę drzewostanów, której zadaniem jest zmiana składu gatunkowego lasu. Trzeba wiedzieć, że w wyniku zdarzeń historycznych i uwarunkowań ekonomicznych ubiegłego wieku żyzne lasowe siedliska porastają drzewostany, w których składzie gatunkowym przeważają sosny i brzozy (które nie są odpowiednie na tych żyznych glebach). Przez to są one niestabilne i nieodporne na działanie m.in. szkodników owadzich, chorób grzybowych czy warunków atmosferycznych. Trwałości takich drzewostanów może zagrażać wystąpienie choćby jednego niekorzystnego czynnika. 

Po przebudowie powstanie las, który jest w pełni dostosowany do warunków siedliskowych, o złożonej budowie warstwowej i gatunkowej z wyższą tolerancją na gradacje szkodników, zmiany poziomu wód gruntowych oraz zmieniające się warunki klimatyczne. Tym samym ryzyko zostanie rozproszone.

 

Odpowiedź na sygnały mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa

Chcemy podkreślić, że w ubiegłym roku do Nadleśnictwa Świdnik wpłynęły interwencje mieszkańców budynków w bezpośrednim sąsiedztwie lasu odnoszące się do zagrożeń, jakie stwarzały drzewa rosnące w pobliżu posesji. Wykonane prace stanowią zatem jednocześnie odpowiedź na oczekiwania mieszkańców w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa.

 

Już na wiosnę nowe pokolenie lasu

Informujemy, że opisane powyżej prace w lesie Rejkowizna dobiegają końca – ich realizacja przewidziana jest do końca lutego.

Wszystkie powierzchnie „gniazdowe” zostaną na wiosnę odnowione – oznacza to, że leśnicy posadzą tam nowy las, dostosowany gatunkowo do wymagań glebowych, głównie . W najbliższym sąsiedztwie osiedla będą posadzone drzewa gatunków biocenotycznych, których wysokość nie powinna w przyszłości stanowić uciążliwości dla mieszkańców.

 

Zakończenie

Każdy gatunek drzewa ma swoje optimum wiekowe – kiedy jest zdrowe, silne i opiera się działaniu czynników zewnętrznych. Z upływem czasu zaczyna słabnąć, choruje i zamiera. Zadaniem leśników jest wyprzedzenie tego procesu i przygotowanie lasu na czekające go zagrożenie, zwłaszcza w obliczu zachodzących zmian klimatycznych.

Lasy mają za zadanie spełniać jednocześnie kilka funkcji, zarówno te społeczne, przyrodnicze jak i gospodarcze. Naszym zadaniem jako leśników jest sprawowanie zarządu nad lasami i gospodarowanie nimi w taki sposób, aby zachowane były wszystkie wymienione funkcje lasów.