Lista aktualności Lista aktualności

Ogólnopolskie Święto Lasu w Lublinie

6 maja w Lublinie odbyły się główne obchody tegorocznego Ogólnopolskiego Święta Lasu. Okazją do świętowania były 3 ważne rocznice: 90-lecie powstania Lasów Państwowych, 70-lecie utworzenia Dyrekcji LP w Lublinie oraz 25-lecie pierwszych wolnych wyborów w czerwcu 1989 r.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w Archikatedrze Lubelskiej, którą odprawił metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. W homilii  zwrócił uwagę na ogromne bogactwo i piękno przyrody zawarte w Lasach Państwowych -  także w lasach Lubelszczyzny oraz rolę leśników w jego ochronie. Przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który podczas wizyty w Zamościu 12.06.1999 r. powiedział: …"Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku"…Metropolita lubelski apelował o odpowiedzialność za środowisko naturalne i zachowanie  jego piękna dla przyszłych pokoleń. Podkreślił, że „90-lecie Lasów Państwowych i 70 lat funkcjonowania Dyrekcji LP w Lublinie do dobra okazja by podziękować leśnikom za ich trud i mądrą, zrównoważoną gospodarkę leśną". Przekazał również braci leśnej najlepsze życzenia.

Głównym miejscem obchodów Święta Lasu była hala Targów Lublin oraz pobliski Park Ludowy.  Tutaj prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w sadzeniu Dębu Wolności. Dęby te sadzone są w różnych miejscach w kraju z inicjatywy Kancelarii Prezydenta oraz Lasów Państwowych dla upamiętnienia 25 rocznicy pierwszych wolnych wyborów w czerwcu 1989 r. Oprócz dyrektora generalnego LP, Adama Wasiaka i dyrektora RDLP w Lublinie, Jana Kraczka, prezydentowi towarzyszyli przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, władz wojewódzkich oraz miasta Lublin, metropolita lubelski, a także młodzież szkolna. „To ogromna przyjemność i ogromna satysfakcja, jeśli można w wymiarze symbolicznym ale jednocześnie w takim, że przybywa coś piękniejszego, uczcić 25 lat polskiej wolności" – mówił prezydent Bronisław Komorowski. „Dziś sadzimy młody las wolności z myślą o przyszłości, o przyszłych latach polskiej wolności tak aby była jak najbujniejsza, najmocniejsza, jak najpiękniejsza i jak najmądrzejsza" – podkreślał.

W Parku Ludowym oprócz prezydenckiego Dębu Wolności posadzono również 26 innych dębów, które w przyszłości utworzą Aleję Lasów Państwowych. Wśród osób, które je sadziły byli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, duchowni, leśnicy, naukowcy, kombatanci i pracownicy parków narodowych.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Hali Targów Lublin. Dyrektor Jan Kraczek oficjalnie powitał prezydenta Bronisława Komorowskiego i wszystkich gości, a następnie w swym wystąpieniu przedstawił w skrócie historię powołanej 1 sierpnia 1944 r. RDLP w Lublinie, jej trudne lata powojenne oraz stan obecny lasów i leśnictwa na Lubelszczyźnie, której lesistość w tym okresie udało się zwiększyć z 16 do 24 procent.

Dyrektor generalny LP Adam Wasiak z kolei zwrócił uwagę, że wszystkie powody obecnego święta łączy w tym roku rocznica odzyskania niepodległości w 1989 r. Podkreślił również rolę jaką Lasy Państwowe odegrały w odbudowie państwa polskiego oraz wkład leśników w walkę odzyskanie niepodległości. – Lasy Państwowe przetrwały trzy ustroje. Zmieniał się ich obraz, sposoby prowadzenia gospodarki leśnej i oczekiwania społeczne. Zawsze pozostaliśmy jednak wierni zasadzie: Dla lasu, dla ludzi" – stwierdził dyrektor.

Następnie prezydent Bronisław Komorowski wręczył kilkunastu osobom odznaczenia państwowe. Przed opuszczeniem Hali Targów Lubelskich na pożegnanie skierował jeszcze ciepłe słowa pod adresem leśników. – Las funkcjonuje w różnych systemach i okolicznościach: złych i szczęśliwych. Przez 90 lat lasy były częścią naszej trudnej historii. Lasy zmieniały się na naszych oczach w wyniku pracy, wysiłku i kreatywności. Dzięki temu leśnicy wrócili do elit lokalnej społeczności. Chciałem pogratulować zmian i powrotu do tradycyjnej roli pełnionej przez leśników oraz sympatii, jaką Polacy darzą las i leśników – powiedział na zakończenie prezydent.

W kolejnym punkcie uroczystości wręczone zostały odznaczenia resortowe oraz Kordelasy Leśnika Polskiego. Złoty Kordelas Leśnika Polskiego otrzymał były sekretarz generalny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Andrzej Nowakowski. Na koniec tej części uroczystości głos zabierali przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej, władz województwa lubelskiego, prezydent miasta oraz kombatanci.

Ostatnią częścią Ogólnopolskiego Święta Lasu było spotkanie gości z bracią leśną.